Fonksiyonlar

Tom Tom ve Blue&MeTM cihazın bütünleşmesi neredeyse istediğiniz her şeyi yapabilmeniz anlamına geliyor! Telefon çağrısı yapmak ya da en sevdiğiniz müzikleri gerçekten mükemmel bir ses kalitesiyle dinlemek için ses komutlarını veya pratik direksiyon kumandalarını kullanabilirsiniz ve Blue&MeTM - Tom Tom ekranı telefon rehberinizi ve son çağrılarınızı bile görmenizi sağlıyor.

Ama hepsi bu kadarla kalmıyor, çünkü Blue&MeTM - Tom Tom çevreyi de düşünüyor.

Blue&MeTM - Tom Tom sizin sürüş stilinizi analiz edip gösteren ve yolun durumuna uygun vites ve gazı kullanarak yakıt sarfiyatınızı iyileştiren ve çevreye olumsuz etkiyi azaltmak için gerçek zamanlı olarak faydalı öneriler sağlayan devrim yaratan eco:Drive bilgi sistemini barındırıyor.

Aşağıdakiler yalnızca Blue&MeTM' a özel fonksiyonlardır:

Dokun & Git:

Güzergahınızı, faydalı bilgileri ve rahat seyahat etmeniz için gereksiniminiz olan her şeyi gösteren yeni, modern dokunmatik arayüz ekranı.

Acil hizmet menüsü:

Yerel acil hizmetlerle ilgili okunabilir bilgi sağlar.

Entegre tasarım:

Aygıt dashboard'a üst kalite bir montajla yerleştirilmiştir, dolayısıyla araç içinde kablo gözükmez. Bu pratik çözüm çekici bir tasarım ve stille sunulmuştur.

Direksiyon simidi kumandaları:

Direksiyon simidindeki ilgili beş buton navigasyon ünitenizi güvenlik içinde kontrol etmenizi sağlar.

Geliştirilmiş yerleşim teknolojisi:

Aygıt araca en uygun şekilde yerleştirildiğinden gerek tüneller gerekse en yüksek binaların bulunduğu yollarda bile kesintisiz navigasyon sağlayabilmektedir.

Otomatik senkronizasyon:

İlk bağlandığınızda, sistem araç ayarlarınızı kalıcı olarak hafızasına kaydederek otomatik olarak onlarla senkronize olur.

eco:Drive bilgi:

Sistem ayrıca rahat ve güvenli şekilde araç sürmeniz için sizi sürat kontrolleri, kritik kaza noktaları, ortalama sürat ve korunaksız, önlemsiz geçitler hakkında uyararak önemli bilgiler sunar. TomTom Ev fonksiyonunu kullanarak sürat kontrol yerleri hakkında düzenli olarak güncelleme alabilirsiniz.

Azalan yakıt uyarısı:

Gerektiği her an, sistem otomatik olarak en yakın benzin istasyonunu gösterir.

Geliştirilmiş seyahat bilgi ekranı:

Araçtaki bilgisayardan verilen seyahat bilgileri şimdi daha pratik bir yoldan ulaşılabilir oldular. Artık istediğiniz bilgileri aramanız gerekmiyor, her şey açıkça ekranda görülüyor.

İlave ilgi noktaları:

Sistem şu anda tüm belli başlı Fiat servislerini, methan ve LPG dolum istasyonlarını İlgi Noktaları adı altında kapsamına almış durumda.

Hands-free (eller serbest) çağrı yapma:

Güvenli şekilde araç sürerken, her şeyi kontrol altında tutarak telefon çağrısı yapabilir ve çağrıları alabilirsiniz. Sistem tuş takımı, telefon rehberiniz ve son çağrıları gösteriyor, böylece siz aracın kendi mikrofonu ve hoparlörlerini kullanarak Blue&Me vasıtasıyla telefonla arayabilir ve konuşabilirsiniz.

Handsfree

Direksiyon başında olmak ulaşılmaz olmak demek değildir. Blue&MeTM, sürücülere her an ve güvenlikle ulaşabilmeyi sağlar.

Kendine has ses tanıma teknolojisiyle bir kez bluetooth kaydedildiğinde ve telefon rehberi indirildiğinde sürücüler gözlerini yoldan ayırmadan direksiyondan herhangi bir fonksiyona ulaşabilir.

Sisteme 5 cep telefonu kaydedilebilir. Aynı anda daha fazla telefon olması durumunda Blue&MeTM son kullanılanla bağlanacaktır.

Bir numarayı aramak için kullanıcı direksiyondaki tuşları kullanarak ya da ses komutuyla rakamları tek tek söyleyerek veya rehbere kayıtlıysa aradığı kişinin ismini söyleyerek arama yapabilir.

Gelen text mesajlarını okumak da çok basit.. Blue&MeTM onların yüksek sesle okunmasını sağlıyor, bu da sürücünün yola odaklanması demek.

Ve Blue&MeTM çok akıllı, kısaltmaları ve gülümsemeleri bile yorumlayabilir.

İndir

İsterseniz bir güncelleme dosyası ile hızlı ve kolay şekilde Blue&MeTM cihazınızın lisanını değiştirebilirsiniz.

Kullanım kitapçığını indir (pdf dosyası)

Yeni jenerasyon bir cep telefonunuz, iPod veya iPhone'unuz varsa Blue&MeTM 'nin son güncellemeleri için tıklayın.

Müzik

Blue&MeTM MP3/WMA/WAV dijital formatlarında müzik çalmayı sağlayarak en sevdiğiniz müzik koleksiyonlarını otomobilinize getirir.

Fiat'ın son ürettiği araçlarda zaten bulunan yeni yazılım güncellemesi ile DRM'in (dijital disk koruma) bulunmadığı, iTunes'den indirilen AAC ve MP4 dosyaları da çalmak mümkün.

Aygıtı USB çıkışına bağlamanız yeterli. İster USB hafıza çubuğu, isterse bir MP3 çalıcı ya da yeni akıllı telefonlardan biri veya bir iPod olsun, tek gerekli olan USB bağlantısı olması.

Ses komutlarını ya da direksiyondaki tuşları kullanarak istediğiniz parçaya gidebilir, radyoda ya da kumanda paneli ekranında gösterilen farklı klasör ve dosyalarda gezinebilirsiniz; müziğiniz bir anda aracınızda çalmaya başlayacak.

iPod ya da iPhone'unuzun Blue&MeTM ile bağlantısını iyileştirmek için iPod üzerinde birkaç basit işlem yapmanız gerekecektir:

 

Gerektiğinde farklı iPod/iPhone versiyonlarının kullanım kitapçığına başvurarak iPod'u harici bir disk gibi kullanmak üzere görüntülemek
Görüntüleme bir Apple Mac bilgisayarda yapılıyorsa Windows formatı kullanmak
Müzik parçalarını, kopyalama koruması olmadan MP3 olarak kaydetmek

 

Bu işlemler dinleme kalitesini ve iPod/iPhone tarafından yönetilen parçaların kullanışlılığını etkilemez.

Tüm iPod fonksiyonelliğini ve uyumluluğunu keşfetmek için aşağıdaki bölümlere gitmenizi öneririz:

Güncellemeler

iPod ve iPhone için Blue&MeTM media player adaptörü

Uyumluluk

Uyumluluk

Blue&MeTM birçok fonksiyon sunuyor fakat tüm cep telefonları bu fonksiyonları destekleyemiyor.

Kendi cep telefonunuzun uyumluluğunu öğrenmek için ya da Blue&MeTM işlemleri hakkında emin olmadığınız noktalar varsa aşağıdaki listeden kontrol edebilirsiniz.

En son çıkan 5.4 yazılımına sahip yeni üretilmiş araçlarda güncelleme sorunu yoktur, bu durumda işlem birkaç saniye sürer.

Blue&MeTM ilk versiyonu ile uyumlu cep telefonları listesini görüntüle :

Uyumlu cep telefonları listesi

Aktif edilebilecek fonksiyonların cep telefon listesi


5.4 yazılımına uyumlu cep telefonları listesini görüntüle :

Uyumlu cep telefonları listesi

Aktif edilebilecek fonksiyonların cep telefon listesi

500L uyumlu cep telefonları listesi


Cep telefonu modellerinin uyumluluğu için özel yama(patch)

Bazı cep telefonu modellerinin Blue&MeTM uyumluluğu için özel yamalar bulunup bulunmadığını Güncellemeler bölümünden kontrol ediniz.


iPod UYUMLULUĞU

Ne yapabilirim?

Dijital kalitede MP3 parçaları dinleyebilirim
Ses komutuyla ya da direksiyondaki tuşlar vasıtasıyla müzik parçası (sanatçı, albüm vs.ye göre) seçebilirim
Çalmakta olan parçanın bilgilerini kadranda ya da radyoda görebilirim (adı, şarkıcı vs)
iPod/iPhone'u USB ile şarj edebilirim


5.4 versiyonun yazılımını indirdikten ve Media Player satın aldıktan sonra ne yapabilirim?

Parçaları AAC, m4a, m4p ve mp4 formatında çalabilirim
iTunes'den satın alınmış ya da dijital korumalı (DRM) parçaları çalabilirim
iPod touch ya da iPhone aygıtlardan parça çalabilirim

Uyarı: Yeni iPod ya da iPhone cihazınızda müzik dinlemek için önce yeni Blue&MeTM 5.4 yazılımını yüklemeli veiPhone cihazlar için olan Blue&MeTM Media Player özel adaptörünü satın almalısınız.

Yazılım güncellemesi için buraya tıklayın.

​​​

Güncellemeler

Blue&MeTM 'in güncellemesi hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilir çünkü sürekli güncellenmek üzere tasarlanmıştır. Bu nedenle en yeni cep telefonları ve ortam yürütücüleri ile uyumludur.

5.5 versiyon yazılım güncellemesi

Cep telefonu veya iPhone kullanıcıları sistemin cihazlarıyla uyumlu olmasını sağlamak üzere 5.5 güncelleme yazılımını ücretsiz olarak indirebilirler.

İlk olarak kontrol edilmesi gereken;

Aşağıdaki listeye bakarak cep telefonunuzun yeni güncelleme versiyonu ile uyumlu olduğundan emin olun.

Blue&MeTM eşleştirmiş olduğunuz telefonlarla sorunsuz bir şekilde çalışıyorsa ve iPod veya iPhone cihazları üzerinden müzik dinlemeyecekseniz yazılım güncellemesi yapmanız tavsiye edilmez.

Yazılım güncellemesi versiyon 5.5 ile uyumlu cep telefonlarının listesini görüntüleyin:

Uyumlu cep telefonları

Aktif olabilecek fonksiyonların cep telefon listesi

Blue&MeTM menünüzü kontrol edin: son zamanlarda piyasaya sürülen pek çok araçta Apple ile uyumlu standart donanımlar mevcuttur.

MEDIAPLAYER menüsünde SET USB ve USB OPTIONS öğeleri yer alıyorsa yazılım güncellemesine gerek yoktur.

Ayrıca, Apple ortam yürütücüsü cihazınızı iPod ve iPhone için kullanılan Blue&Me adaptörü olmadan USB portuna takabilirsiniz.

Bu yeni fonksiyon şasi numarası aşağıda belirtilen şasi numaralarından büyük olan araçlarda mevcut olmalıdır:

  • Fiat 500 şasi numarası 504557
  • Bravo şasi numarası 4300440
  • Grande Punto 703814/1693432*
  • Punto EVO 707377/1700694*

*Şasi numarası serileri üretim hattına göre farklılık gösterebilir.

Sol taraftaki menüden Blue&MeTM'inizi seçin ve indirme işlemine geçin.

eco:Drive uygulamasını kullanıyorsanız Blue&MeTM yazılım güncelleme işleminden sonra uygulamayı yeniden yüklemeyi unutmayın.

Yeni nesil bir iPod veya iPhone kullanıyorsanız bu cihazların artık harici disk olarak ayarlanamayacağını unutmayın.

Blue&MeTM vasıtasıyla bu cihazlara kayıtlı müzikleri dinlemek için Bayinizdeki Aksesuar bölümünden özel bir adaptör almalısınız. Bu adaptör ve 5.5 yazılım versiyonunun bir arada kullanılması sayesinde cihazlarınız Blue&MeTM ile tam olarak uyumlu olacaktır.